DOPORUČUJI
Načítá se...

Kreacionismus vs. evolucionismus


Kreacionismus s evolucionismem by mohl najít společného jmenovatele při přerušení standardního vědeckého náhledu vyvracení jednotlivostí a namísto toho přejití k pohledu "out of the box".

Situace kdy evolucionisté s kreacionisty jsou postaveni proti sobě, je plýtváním energií při hledání argumentů na jednotlivosti z druhé strany, byť jistě vnitřně uspokojující s možností se poplácat po zádech, jak jsme to těm druhým nandali.

Za předpokladu kdy(ano, vím, že se na začátek věty nemají dávat předložky) hledíme na evoluční vývoj z pohledu toho, že je-li za jistých podmínek(jak já miluji podmínkování, aneb když chceš něco dokázat dej tomu ty správné podmínky) realizovatelné, aby se evoluce děla náhodně(pokud je chytrá a ví, kdy si má kterou evoluční změnu uchovat), tak si můžeme říct, že se vše může dít bez "stvořitele", jenže tím zapudíme prvotní otázku, kdo přednastavil evoluci podmínku, že má být "chytrá" a poznat, že to či ono udělala dobře? Stejně jako se při zahledění na pouhou evoluci a vývoj druhů zapomeneme zeptat z čeho jsme vůbec stvořeni.

Obyčejný pohled na vlastní ruku, takové to prozření ala sebeuvědomění jest zajímavou nástavbou, neboť vidím-li dlaň a přiblížím-li si ji tak vidím buňky, při dalším přiblížení atomy a tmu, při dalším kvarky(škvarky, bim-bam-bum) a té tmy přibývá a hmoty ubývá až nakonec je tam jen jakási informace, energie snad. Říkal bych tomu základní myšlenka, data.

Spojení kreacionismu s evolucionismem vidím v tom, že oba přístupy jsou pravdivé, ale chybné ve svých jednotlivostech, kterými se od sebe snaží odlišit, ne evoluční vývoj se neděje s konkrétním přispěním "boha" v jednotlivostech, ostatně bylo by to nelogické, stejně jako je nelogické, že se tak děje pouhou náhodou, spíš se kloním k myšlence předdefinovaného vývoje a předprogramovaného podmínkování, tedy světa svázaného pravidly hry, kterými se musíme řídit a ve kterých žijeme.

Kolikrát jsem slyšel: nevíme proč TO tak je, jak to vzniklo, ale umíme to matematicky popsat a prohlásit, že TO funguje.

Koncept velké hry jsem neopustil, jen se posouvám ve vývoji poznání na základě viděného a selektování nelogičností.